Staff Directory
Jamie Johll, P.E. County Engineer |
Mark Condon Assistant County Engineer |
Dalton Marsh Assistant to Engineer |
Jeffrey Fox Assistant to Engineer |
Angie Schliske Assistant to Engineer |
Dale Iles District 1 Foreman |
Brad Spencer District 2 Foreman |
Tony Cloud Maintenance Shop Foreman |
District 1 | District 2 | |
Fort Dodge Central Shed | Clare Shed | |
Mike Shreiber, Class C Equipment Operator | Tom Walsh, Class B Equipment Operator | |
Dave Sierra, Class A Equipment Operator | Todd Tolliver, Class C Equipment Operator | |
Randy Wood, Class C Equipment Operator | Vacant, Class C Equipment Operator | |
Tim Vannoni, Class A Equipment Operator | Marty Thomas, Class C Equipment Operator | |
Mason Jorgensen, Class A Equipment Operator | Jake Condon, Class A Equipment Operator | |
Lehigh Shed | Gowrie Shed |
|
Bret Mentzer, Class B Equipment Operator | Jacob Stewart, Class C Equipment Operator | |
Jim Murray, Class C Equipment Operator | Gary Vought, Class A Equipment Operator | |
Jeff Heun, Class A Equipment Operator | Chad Hicks, Class C Equipment Operator | |
Tad Harris, Class A Equipment Operator | Rod Warehime, Class A Equipment Operator | |
Curt Davis, Class C Equipment Operator | Keith Johnson, Class A Equipment Operator | |
Badger Shed | Otho Shed | |
Luke Hubbell, Class C Equipment Operator | Dan Hofbauer, Class A Equipment Operator | |
Nick Bailey, Class A Equipment Operator | Nic Lentsch, Class B Equipment Operator | |
Jacob Mohr, Class A Equipment Operator | Justin Deal, Class CEquipment Operator | |
Trevon Lowery, Class C Equipment Operator | ||
Dayton Shed | Clay Greve, Class C Equipment Operator | |
Duane Heun, Class A Equipment Operator | ||
Brandon Osbourne, Class C Equipment Operator | Maintenance Shop |
|
Sonya Nickelson, Purchasing Agent | ||
Harcourt Shed | LaDon Sams, Welder/Fabricator | |
Trevor Itzen, Class C Equipment Operator | Donald Kraai, Mechanic | |
Jeremy Morriss, Sign Technician |
Department Name | First Name | Last Name | Profession | Phone | |
---|---|---|---|---|---|
Engineer/Secondary Roads | Jamie | Johll | County Engineer | jamie.johll@webstercountyia.gov | (515) 574-3729 |
Engineer/Secondary Roads | Mark | Condon | Assistant County Engineer | Mark.Condon@webstercountyia.gov | (515) 576-3281 |
Engineer/Secondary Roads | Dalton | Marsh | Assistant to County Engineer | dalton.marsh@webstercountyia.gov | (515) 576-3281 |
Engineer/Secondary Roads | Jeffrey | Fox | Assistant to County Engineer | jeffrey.fox@webstercountyia.gov | (515) 576-3281 |
Engineer/Secondary Roads | Angie | Schliske | Assistant to County Engineer | angie.schliske@webstercountyia.gov | (515) 576-3281 |
Secondary Roads | Brad | Spencer | District 2 Foreman | Brad.Spencer@webstercountyia.gov | (515) 570-8251 |
Secondary Roads | Dale | Iles | District 1 Foreman | dale.iles@webstercountyia.gov | (515) 269-2307 |
Secondary Roads | Todd | Cloud | Maintenance Shop Foreman | Tony.Cloud@webstercountyia.gov | (515) 972-4180 |
Secondary Roads | Sonya | Nickelson | Purchasing Agent | sonya.nickelson@webstercountyia.gov | (515) 972-4180 |